PIOTR MUSIAŁ

Z wykształcenia architekt, z zawodu fotograf i grafik/projektant. Mąż, ojciec, niepoprawny optymista i marzyciel.

Myślę, że z powodu specyfiki studiów na architekturze mam coś w rodzaju obsesji na punkcie geometrii, kompozycji, kadru, ale także celowego łamania ogólnie przyjętych zasad. Bardzo bliska jest mi filozofia dekonstruktywistów, szczególnie Jacques Derrida. Mimo, że od wielu lat nie pracuję już jako architekt wciąż odkrywam jak ważne to było doświadczenie dla mnie i dla mojej fotografii.

Przyszedł kiedyś taki moment w moim życiu, chyba trochę przypadkowy, gdy pomyślałem, że mógłbym połączyć pasję do fotografii z pracą zawodową – robić zdjęcia trochę bardziej profesjonalnie. A najlepiej bardzo profesjonalnie. No i tak już zostało. Zacząłem szukać tego idealnego światła i kadru. Szukam go do dziś…

Ludzie

Tematem moich zdjęć są najczęściej ludzie, w szczególności kobiety. Fascynuje mnie wydobywanie z nich czegoś zupełnie nowego. Ale bywa też odwrotnie – modelka jest niejako plasteliną, z której lepię i jest mi potrzeba jedynie żeby zrealizować mój pomysł. Wtedy jej osoba i osobowość jest tak naprawdę gdzieś w tle a ona sama jest narzędziem bo najważniejsze jest uchwycenie jakiejś wizji kłębiącej się w mojej głowie.

Miałem do tej pory ogromne szczęście współpracować z wieloma niesamowitymi osobami. Z modelkami, wizażystami, stylistami, projektantami czy też fotografami. Czerpię od nich energię, podpatruję ich osobowość, poznaję spojrzenie na świat, estetykę – to mnie bardzo napędza. Fotografia powstaje wtedy niejako zespołowo, każdy dokłada jakiś element siebie a ja staram się to wszystko spiąć w jeden, spójny obraz zapisany w kadrze.

Najczęściej mam dość precyzyjną koncepcję kadrów, które chcę zrobić w czasie sesji zdjęciowej ale dość często okazuje się, że w trakcie realizacji pomysłów przychodzą mi do głowy kolejne. Czasem jak to się mówi – sytuacja jest dynamiczna.

Fotografia

Fascynuje mnie fotografia studyjna. Choć niekoniecznie miejscem robienia zdjęć jest studio fotograficzne. Bardziej chodzi mi o to żeby kreować obraz za pomocą różnego rodzaju oświetlenia studyjnego, by wydobywać z własnej głowy pomysły i przekładać je na gotowy kadr za pomocą światła. W zasadzie mogę powiedzieć – cytując kolegę fotografa Grześka Szafrugę – „że słońce mi jest niepotrzebne”. Jestem zwierzęciem typowo studyjnym i potrafię to słońce w pewnym sensie zastąpić.

Fashion, beauty, portret, glamour, akt – w takich rodzajach fotografii najczęściej się poruszam i najlepiej się odnajduję. Ale staram się nieustannie próbować czegoś nowego i tak trochę żongluję fotografią – technikami, światłem, tematem. Celowo i świadomie łamię swoje własne schematy oraz przyzwyczajenia. Czasem jest to uzależnione od pomysłu na zdjęcie a czasem od nastroju w danej chwili.
Generalnie do fotografii podchodzę dość szeroko i swobodnie, staram nie zamykać się w jakiejś konkretnej konwencji, lubię poszukiwać, zmieniać, eksperymentować. Nie wiem czy chciałbym mieć tzw. „swój styl”. Myślę, że oznaczałoby to dla mnie jakiegoś rodzaju stagnację i zaprzestanie poszukiwań.

Inspiracje

Gdybym miał wymienić fotografów, którzy mają na mnie wpływ i których fotografię podziwiam… Greg Kadel, Yu Tsai, Szymon Brodziak, Tim Walker, Sølve Sundsbø, Tom Munro, Alexi Lubomirski, Paolo Roversi, Brendan Zhang… no i oczywiście klasycy fotografii – Helmut Newton, Herb Ritts.

DOŚWIADCZENIE

Studiowałem na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Uczyłem się w katowickiej Fotoedukacji i krakowskiej Akademii Fotografii. Uczestniczyłem też w kilkudziesięciu kursach i warsztatach z zakresu fotografii, postprodukcji i retuszu zdjęć, pod okiem najlepszych fachowców w Polsce i na świecie. Ukończyłem też kursy z zakresu zarządzania projektami.

Od 25 lat pracuję głównie w branży kreatywnej i przez ten czas miałem wielką przyjemność pracować z sukcesami, przy kilkuset projektach o bardzo szerokim spektrum branżowym, dla przeszło 300 firm i instytucji.

Fotografuję właściwie od dziecka, gdy dostałem od ojca pierwszy aparat, a od prawie 20 lat zajmuję się tym profesjonalnie. Wykonałem ponad 800 sesji zdjęciowych dla firm i osób prywatnych.

Przez kilkanaście lat byłem współwłaścicielem oraz dyrektorem zarządzającym/kreatywnym w agencji interaktywnej, zajmującej się projektami z zakresu webdesign’u i marketingu.

Przez ponad 10 lat, jako akcjonariusz, członek rady nadzorczej, a następnie przewodniczący rady nadzorczej, uczestniczyłem też w zarządzaniu dużą spółką z branży energetycznej. Przez ten okres zdobyłem doświadczenie w pracy przy ogromnych, wielomilionowych projektach, prowadzonych w Polsce i zagranicą. Wiem jak wygląda praca, na stanowisku menadżerskim, w kilkuset osobowej firmie. Myślę, że dało mi to spore umiejętności interpersonalne i negocjacyjne, oraz w chwili obecnej, pozwala w sposób profesjonalny współpracować z firmami i instytucjami w każdej branży.

Jestem osobą otwartą, komunikatywną i wciąż poszukującą nowych wyzwań zawodowych. Chcę się rozwijać każdego dnia, nieustannie zdobywać nową wiedzę i umiejętności z zakresu fotografii, postprodukcji i projektowania graficznego, pracując przy projektach dla coraz bardziej wymagających Klientów.

Od września 2020 roku mam ogromną przyjemność być ambasadorem marki FOMEI (www.fomei.com), na której lampach studyjnych, wyzwalaczach, modyfikatorach światła i statywach pracuję od 2016 roku i bardzo cenię ich jakość, możliwości oraz niezawodność.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

2021 New York Photography Awards 2 x Złoty medal (GOLD WINNER) w kategorii Commercial Photography / Brands Campaign
Annual Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Portrait / Series
Monochrome Photography Awards 2 x Wyróżnienie w kategorii Fashion / Beauty
Black & White Spider Awards Nominacja w kategorii Fashion
MonoVisions Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Portret / Seria
PX3 Prix de la Photographie, Paris Wyróżnienie w kategorii Advertising / Beauty
2020 Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Fashion / Beauty
Budapest International Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Advertising / Beauty
Black & White Spider Awards Nominacja w kategorii Fashion
International Color Awards Nominacja w kategorii Fashion
2019 MonoVisions Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Conceptual
MonoVisions Photography Awards 2 x Wyróżnienie w kategorii Portrait
Fine Art Photography Awards Nominacja w kategorii Fashion
International Color Awards Nominacja w kategorii Fashion
2018 Tokyo International Foto Awards 2 Miejsce (Silver Winner) w kategorii People / Portrait
Tokyo International Foto Awards 3 Miejsce (Bronze Winner) w kategorii Fine Art / Portrait
Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Conceptual
Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Portrait
Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Fashion / Beauty
Chromatic Awards 3 Miejsce w kategorii Fashion / Beauty
Chromatic Awards 2 x Wyróżnienie w kategorii Fashion / Beauty
PX3 Prix de la Photographie, Paris Wyróżnienie w kategorii Advertising / Music
MonoVisions Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Portrait
Fine Art Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Fashion
Fine Art Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Photomanipulation
Fine Art Photography Awards Wyróżnienie w kategorii People
International Color Awards Wyróżnienie w kategorii Fashion
2017 Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Conceptual
Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii People
Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Nude
Monochrome Photography Awards 2 x Wyróżnienie w kategorii Fashion / Beauty
Moscow International Photo Awards 2 x Wyróżnienie w kategorii Advertising / Beauty
2016 Monochrome Photography Awards 1 Miejsce w kategorii Fashion / Beauty
Fotograf roku w kategorii Fashion & Beauty
Monochrome Photography Awards 2 x Wyróżnienie w kategorii Fashion / Beauty
Monochrome Photography Awards 3 x Wyróżnienie w kategorii Nude
Monochrome Photography Awards 2 x Wyróżnienie w kategorii Portrait
2015 Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Nude
Monochrome Photography Awards Wyróżnienie w kategorii Portrait
2010 Fotoerotica - Konkurs magazynu Playboy Wyróżnienie 2 zdjęć, publikacja

2018 / Wywiad w Radio Opole

CZĘŚĆ 1

CZĘŚĆ 2

CZĘŚĆ 3

ZAUFALI MI